Blog > Komentarze do wpisu

Koperty z wiśniami vel pierożki

Tego lata u mnie odbywa się wiśniowe szaleństwo. Jeśli tylko mam wiśnie- nie żartuje- nie waham się ich użyć :-) Jestem prawdziwym wiśniowym recydywistą, jeśli tylko pod tym pojęciem można zdefiniować osobę, która każdego dnia przy ich użyciu popełnia jakieś mniej lub bardziej kaloryczne przestępstwo.

Dziś z samego rana wybrałam się na Hale Banacha. Pewnie nikt nie uwierzy ale wiśnie same wskoczyły do torby z zakupami! o tym co powstało z "dzisiejszych" owoców wkrótce... tymczasem o wczorajszym wiśniowym dokonaniu - czyli kruchych kopertach już teraz.


Ten przepis polecałam już jakiś czas temu do przygotowania kopert z jabłkami. Oryginalny przepis można znaleźć tu: http://http://siegotuje.blox.pl/2008/02/Koperty-z-jablkami-czyli-ciasteczka-bardzo.html

W wersji do wiśni proponuję nastepujące proporcje:

owoce: 1kg wiśni

do przygotowania ciasta:
3 szklanki mąki
200g zimnego masła
200ml śmietany 12% (użyłam Piątnicy)
4 łyżki cukru- u mnie jasny brązowy

Wszystkie składniki do ciasta połączyć i szybko zagnieść . Wstawić na minimum pół godziny do lodówki

W tym czasie można zająć się wiśniami- umyć, wydrylować i osuszyć.

Wyjąć z lodówki ciasto, podzielić na dwie części- rozwałkować pierwszą na cienki placek. Wyciąć nożykiem kwadraty o wielkości ok. 10x10 cm. Na środek każdego układać wiśnie- ja układałam cztery dość duże owoce. jeśli mamy mniejsze można dać więcej. Poszczególne wierzchołki kwadratu połączyć do środka i dokładnie skleić "w kopertę". Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku rozgrzanym do 190 st. C przez ok 30-35 minut.

Nie ma co przejmować się jeśli wiśnie puszczą sok- gdy tak się stanie po wyjęciu ciastek z piekarnika można szybko oczyścić je z syropu

Z tej porcji ciasta można upiec ok 30 kopert. Są kruche i mocno wiśniowe:-) Przed podaniem można je oprószyć cukrem pudrem do smaku.

Smacznego :-)

czwartek, 05 sierpnia 2010, aniellska

Polecane wpisy